• Utworzenie punktu dydaktycznego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Zelowie

Całkowita wartość projektu 63360,00 zł, dotacja
            z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
            i Gospodarki Wodnej w Łodzi 59960,00 zł,
            wkład własny 3400,00 zł. Dodatkowo Rada Rodziców SP4 Zelów zakupiła z własnych środków stoły i ławki w kwocie 3000,00 zł.

Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi w wysokości  59960,00 zł została przeznaczona na:

- zakup pomocy dydaktycznych 330, 00 zł

- zakup roślin – 20000, 00 zł

- zakup elementów wyposażenia punktu – 39630, 00 zł

Utworzony punkt dydaktyczny ma głównie na celu tworzenie w przestrzeni miejskiej miejsc przyjaznych różnorodności biologicznej.  Nasze nasadzenia i utworzone stanowiska są dostosowane do stanu istniejącego, nasłonecznienia, odczynu  gleby. Przy wejściu do punktu dydaktycznego została umieszczona tablica informacyjna z nazwą, informacją o dofinansowaniu wraz z logotypem WFOŚiGW w Łodzi. Punkt dydaktyczny jest ogrodzony. Zaplanowane stanowiska pozwalają  na  kontakt uczniów z przyrodą we wszystkich porach roku, realizację celów programowych w zakresie edukacji przyrodniczej  i ekologicznej oraz z innych przedmiotów. Zaplanowany trawnik pozwala na spędzanie tu przerw międzylekcyjnych.

Stanowisko I: rabata roślin kwasolubnych - posadzone zostały głównie wiciokrzewy, przy której postawiona została pergola a także rośliny towarzyszące, peonie, ostróżki, liliowce.

Stanowisko II: rośliny wiosenne i trawy - nasadzono głównie rośliny  cebulowe, wrzośce i krzewy, tj. krzewuszka, oczar, lilak, jaśminowiec, których kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Najmłodsze dzieci nauczą się rozpoznawania pierwszych kwiatów wiosennych. Trawy będą zdobić to miejsce przez cały rok. Będą mogły porównać wczesne kwiaty wiosenne z tymi, które występują na naturalnych stanowiskach na podstawie umieszczonej tablicy Kwiaty na wiosnę.

Stanowisko III: zielona klasa – to zadaszona wiata, w której będą odbywać się zajęcia nie tylko z edukacji przyrodniczej w klasach młodszych czy przedmiotów przyrodniczych w klasach starszych, ale również lekcje o tematyce przyrodniczej z innych przedmiotów. W klasie znalazły się stoły i ławki zakupione przez Radę Rodziców SP4 Zelów.

Stanowisko IV : ptasia stołówka - zamontowane  tu zostaną karmniki i poidełka dla ptaków oraz tablica dydaktyczna,  przedstawiająca ptaki występujące w miastach. Posadzone tu zostaną rośliny (ognik, jarzębina, trzmielina i in.), których owocami żywią się ptaki i będą ozdobą stanowiska również zimą. Uczniowie będą tu obserwować zachowanie i zwyczaje ptaków oraz w okresie zimowym przeprowadzać akcję dokarmiania.

Stanowisko V: raj dla owadów - stanowisko bardzo ważne w przestrzeni miejskiej, na którym zostaną posadzone rośliny miododajne, tj. budleje, żarnowce, lawenda, kocimiętka, perlowskia, rozchodnik, które zwabią owady. Zamontowane zostaną domki dla owadów – będzie to miejsce, gdzie będzie można obserwować budowę zewnętrzną owadów i ich cykle rozwojowe. Zostanie postawiona tablica dydaktyczna do nauki rozpoznawania owadów. Przy betonowym płocie umieszczone będą pergole z roślinami pnącymi.

Stanowisko VI: grządki dla najmłodszych-  skrzynki przeznaczone na warzywa i miejsce dla ziół. Dzieci poznają etapy rozwoju roślin,  zasady allelopatii i płodozmianu. Posadzone będą tu również ozdobne jabłonie i wiśnie. Umieszczony kompostownik, będzie miejscem składowania odpadów organicznych.

Stanowisko VII: ścieżka sensoryczna- tor przeszkód wypełniony różnymi elementami przyrody do stymulowania zmysłu dotyku.

Stanowisko VIII: Leśne rekordy - przy istniejącej skoczni w dal,  będzie umieszczona gra dydaktyczna leśne rekordy, przy której uczniowie będą mogli porównać swoje skoki do skoków zwierząt.

W punkcie dydaktycznym są również przy stanowiskach ławki. Uczniowie w punkcie dydaktycznym będą mogli tworzyć swoje nasadzenia, brać udział przy tworzeniu zadań do ścieżki dydaktycznej lub gry plenerowej.